info@jamita.sk

Som dobrá mama? – odborníčka to radí! 2.časť

Milé mamičky!

Určite si už viaceré z Vás položili jednu (možno aj viac)z nasledujúcich otázok: Som dobrá mama? Snažím sa robiť všetko na maximum, tak prečo sa cítim tak zle? Má ma moje dieťa rado? Môžem si dovoliť byť unavená, smutná, nervózna? Aké hračky mám kúpiť svojmu dieťaťu? Koľko času sa mu mám venovať?Keď požiadam o radu alebo vyhľadám pomoc, to znamená že som ako mama zlyhala?

Byť mamou je najkrajšia a zároveň najťažšia úloha na svete. Neexistuje žiadna univerzálna príručka, ktorá nás pripraví, ako to robiť ,,dobre,,. Internet môže byť dobrým zdrojom informácií, avšak musíme byť veľmi opatrné. Dnešné mamičky sú zavalené množstvom štúdií, článkov, tabuliek, z ktorých je ťažké vyselektovať to podstatné, nehovoriac o tom, koľko ,,múdrych,,a zaujímavých príspevkov  vieme nájsť aj na sociálnych sieťach. Ja som si to uvedomila vtedy, keď som sa sama stala mamou. V jednom článku sa píše, že sa to má robiť tak a o pár klikov ďalej sa dočítam, že nie…..tak sa to nerobí. Dnes už nie..možno to platilo pred 30 rokmi alebo pred dvoma J…ale dnes je to už celkom inak. Sčasti s tým súhlasím. Dnešné deti sú iné. Majú všetkého dostatok, ba až nadbytok (hračky, tablety, povinnosti, nadmerné množstvo domácich úloh a krúžkov), ale často im chýba to najdôležitejšie (bezpodmienečná láska, prijatie, bezpečie…..sťastná mamina ).

Zaujala ma veta, ktorá odznela v kampani Hodina deťom: Čas venovaný deťom sa vždy vráti! Koľko času treba deťom venovať? Ako a na čo využiť ten čas, ktorý pre svoje deti máme? Odpoveď  znie jednoducho: Trávme so svojimi deťmi toľko času, koľko je len možné a snažme sa ten čas využiť čo najlepšie ako sa len dá. Dajme im to, čo naozaj potrebujú. Doprajme im chvíle plné radosti, smiechu, šantenia, ale aj lásku, istotu, dostatok samostatnosti, aby mohli svoju osobnosť rozvíjať samé v bezpečnom a láskyplnom prostredí.

Ako to docieliť bez toho aby sme sa zbláznili? Tak milé mamičky, určite to nepôjde, keď ste fyzicky a psychicky vyčerpané! Určite to nepôjde, keď prvá veta, ktorá Vás ráno napadne je: Ja som tá najhoršia mama na svete! Určite to nepôjde, keď budete svoje dieťa neustále porovnávať s inými deťmi, zahlcovať obrovským množstvom vecí a povinností! A určite to nepôjde, keď  im nedoprajeteplnohodnotné, šťastné a bezstarostné detstvo!

Tak čo teda urobiť, aby boli v tomto výnimočnom, krásnom, no nie vždy bezproblémovom vzťahu  obaja partneri spokojní? Do každého vzťahu treba neustále investovať. Pracujme na sebe, milé mamičky, a nezabudnime pri tom ani na tú malú kôpku srandičiek a dobrodružstiev (sem-tam plných plienok,obdobia vzdoru, bezsenných nocí….. ale to len tak grátis).

Materstvo je poriadna drina. Narodenie dieťaťa je prekrásny zážitok, zároveň však prináša do nášho života veľkú zmenu a každá zmena si vyžaduje čas, trpezlivosť, felxibilitu. Preto milé mamičky nezúfajte, keď to nepôjde hneď. Nebojte sa požiadať o radu, pomoc. Ja viem, že to nie je ľahké najmä v dnešnej dobe, keď si myslíme, že my mamy musíme byť dokonalé a aj naše deti sa musia správať, rásť, priberať  dokonalo presne podľa tabuliek. Čím viac sa budete snažiť aby to tak bolo, tlačiť na seba aj na svoje dieťa, tým horší bude výsledok. Verte mi, to najlepšie dosiahnete vtedy, keď sa nebudete snažiť byť tie najlepšie mamy na svete. Prečo?

Nič z toho, čo som vyššie uviedla nemôžete svojmu dieťaťu dať, keď sa Vy nebudete cítiť dobre vo svojej koži. Deti totiž potrebujú šťastné a vyrovnané mamy a nie vystresovaných, vyčerpaných robotov, ktorí majú v hlave uložené všetky knihy o materstve, tabuľky a vývinové škály.

Úplne stačí, keď budete DOSŤ dobré mamy! Byť DOSŤ dobrou mamou znamená aj to, že:
 • nie je doma vždy dokonale upratané, navarené,
 • aspoň občas si nájdete čas aj pre seba-pôjdete na prechádzku, navštívite kaderníka, začnete sa venovať nejakému športu, stretnete sa s kamarátkou, rodinou, pozriete nejaký skvelý film, prečítate dobrú knižku a niekedy pomáha aj sladké ničnerobenie a rovnako dôležitý je aj čas strávený s manželom/partnerom. Všetky tieto aktivity sú dobré na to, aby ste si oddýchli a nabrali nové sily do ďalších dní a pomáhajú vám zladiť rolu mamy, ženy a manželky.
 • Ste schopné pirpustiť si: áno, prídu aj ťažké dni, prídu chvíle, keď to bude ťažké, veľmi ťažké! Budete smutné, vyčerpané, strapaté… Čo Vám môže pomôcť? Pochváľte sa každý deň za niečo, čo ste urobili dobre! Priviedli ste na svet nový život! Bola to makačka, ale vy ste to zvládli! Šup pochvala!
 • Požiadate o radu a pomoc – partnera, manžela, matku, svokru… odborníka. Áno, materinský inštinkt je úžasná vec a naozaj funguje, ale sú situácie, keď nám vedia lepšie poradiť iní ľudia. Dokážu danú situáciu brať s väčším nadhľadom (nie sú takí vyčerpaní, bezradní, zúfalí ako my).  Aj v tomto prípade platí, že najlepšia je zlatá stredná cesta. Robiť veci po svojom, keď si myslíme, že my to vieme lepšie, ale nebáť sa, nehanbiť sa požiadať o pomoc, keď je to potrebné.

A čo také robiť s našími drobcami, aby sa nenudili, aby sa vyvýjali ,,dobre,,? Jeden veľmi známy uznávaný maďarský psychológ Tamás Vekerdy v jednej svojej knihe píše o tom, že dieťa, ktoré je fyzicky aj psychicky zdravé sa vyvýja primerane, samo, svojím vlastným tempom a spôsoboma nepotrebuje k tomu nič viac, ,,len,, vhodné prostredie. To znamená primerané množstvo vhodných podnetov a jednu stálu osobu, ktorá uspokojí všetky základné potreby dieťaťa a skrz svoju bezpodmienečnú lásku a prijatie mu dáva zažiť pocit bezpečia a istoty (preto je veľmi dôležité starať sa aj o seba milé mamičky….únava, vyčerpanosť, úzkosť a stres pôsobia negatívne aj na vašu emocionálnu dostupnosť, ktorá je hlavnou výživou pre detský mozog – Victoria Prooday, kanadská psychoterapeutka).

Rozvíjať teda neznamená kupovať dieťaťu milión hračiek….

zapnúť mu telku, pustiť nejakú rozprávku, dať mu smartfón alebo tablet….nech sa zabaví samo. Pre rodiča je to často pohodlnejšie, ako rozprávať svojmu dieťaťu rozprávky, hrať sa s ním, tráviť s ním čas na čerstvom vzduchu. Rodičia si často uvedomia aké je to pre dieťa škodlivé až keď je už neskoro. Deti by nemali používať tablety, smartfóny (ani internet, Youtube, Facebook)  do 8-10 rokov vôbec (v ideálnom prípade). Samozrejme to nie je ľahké v dnešnom digitalizovanom svete, ale snažme sa aspoň minimalizovať prístup detí k týmto veciam ako sa len dá. Milé mamičky (milí rodičia) nezabudnite na to, že pre svoje deti ste tými najväčšími vzormi vy!

Rozvíjať znamená dopriať svojmu dieťaťu dostatok pohybu, množstvo zážitkov (prechádzky, beh, odrážadlo, jazda na trojkoľke, švihadlo,hojdačky, šmykľavky…ale aj také zaujímavé aktivity ako čľapkanie sa vo vode, hra na schovávačku – možností je neúrekom).

Rozvíjať znamená rozprávať sa s dieťaťom. Už aj bábätká s radosťou počúvajú všetko, čo im hovoríte. Obsah nie je taký dôležitý, ako tón hlasu, intonácia, vaša blízkosť. Batoľa si už rado vypočuje od Vás čo ste spolu robili celý deň…samozrejme stačí pár viet. Neskôr do toho môžete zapojiť aj zvieratká. Pre 5 ročného už budú zaujímavé a pútavé aj ľudové rozprávky a rozprávky o vílach. Malému 7-8 ročnému čitateľovi spravíte dobre, keď mu kúpite knižku, ktorá obsahuje veľa obrázkov a málo textu (aj tu mi pomohol ťahák, pán Vekerdy ).

A na záver tohto odseku….komunikujte so svojim drobcom vždy a všade, ako sa len dá…nič s tým nepokazíte, práve naopak!

Rozvíjať znamená dostatok vhodných hračiek. Je dobré vedieť aspoň orientačne, aké hračky sú pre deti vhodné podľa veku (hrkálky a kontrastné hračky pre tých najmenších, kockyskladačky, triedenie, vkladanie od 2-3 rokov atď). Určite nič nepokazíte, keď kúpite svojmu dieťaťu jednoduché hračky. Verte mi! Najlepšie hračky sú tie, ktoré môžu byť čímkoľvek a umožňujú deťom využívať vlastnú fantáziu.

Rozvíjať znamená netlačiť na dieťa. Keď sa dieťa naučí chodiť do 2 rokov, jedno kedy spraví prvý krok!!! Keď sa naučí rozprávať do 3 rokov, jedno kedy povie prvé slovo!

Ps.: Nesnažte sa byť dokonalé mamy… Nebolo to ľahké ani pre mňa, uvedomiť si, že nie som dokonalá (nikdy ani nebudem…som na míle ďaleko od dokonalosti)…ale som dosť dobrá mama a to stačí!

Mgr. Zuzana Gilányi- psychologička

Pridajte Komentár

1
  1
  Košík
  iNTERAKTIVNY-POSTER-ZVIERACIA-MAPA Zmazať
  Interaktívny poster - zvieracia mapa
  1 X 25,80 = 25,80
  Návrat hore